אלטשולר-שחם קופת גמל, קרן השתלמות, פוליסת חיסכון, קרן פנסיה

אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה

  • מ.ה.9952
  • מסלול השקעהמדרגות / 60 ומעלה
  • קהל מטרהכלל האוכלוסיה
  • רמת סיכוןסיכון בינוני26%–50% מניות
  • מיקום חודשי במסלולמקום 2 מתוך 11 במסלול 60 ומעלה

אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה מדורג במקום 11 מתוך 11 בקופות גמל במסלול 60 ומעלה לפי התשואה המדווחת ב־12 החודשים האחרונים (‎‎7.58%‎‎, ברבעון התחתון); זהו מיקום תשואה בלבד, ללא התאמה לסיכון. המסלול היה מעל ממוצע המסלולים הדומים ב־4 מתוך 12 חודשי ההשוואה האחרונים.

מבוסס על דיווח אוגוסט 2026

חודש דיווחתשואה1.19%
מתחילת השנהתשואה4.55%
3 שניםתשואה מצטברת25.14%
5 שניםתשואה מצטברת23.76%
דמי ניהולמצבירה0.61%
נכסים מנוהליםמיליוני ש״ח8,774.44
תאריך פתיחהוותק הקופהדצמבר 2015

תובנות על המסלול

ניתוח נתונים

הניתוח מבוסס על הנתונים הזמינים של המסלול לתקופת הדיווח אוגוסט 2026.

מה כדאי להביא בחשבון

  • אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה הציג תשואה מדווחת ב־12 החודשים האחרונים של ‎‎7.58%‎‎, מתחת לממוצע בקופות גמל במסלול 60 ומעלה בפער של ‎-2.18‎ נקודות אחוז ומדורג במקום 11 מתוך 11 (ברבעון התחתון). המיקום מתייחס לתשואה בתקופה בלבד ואינו דירוג כולל או מותאם לסיכון.
  • המסלול היה מעל ממוצע קבוצת ההשוואה ב־4 מתוך 12 החודשים שנבדקו; הנתון מצביע על כך שהיתרון מול הקבוצה לא היה עקבי.
  • החשיפה לחו״ל היא ‎‎34.80%‎‎ והחשיפה למט״ח היא ‎‎18.91%‎‎. אלה מדדים שונים: פיזור לחו״ל אינו מלמד לבדו על הרגישות לשערי החליפין.

תשואות ומדדי ביצוע

תשואה לחודש הדיווח
1.19%
תשואה מתחילת השנה
4.55%
תשואה מצטברת ב-3 השנים האחרונות
25.14%
תשואה מצטברת ב-5 השנים האחרונות
23.76%
תשואה ממוצעת 3 שנים
7.76%
תשואה ממוצעת 5 שנים
4.36%
מדד שארפ ?
0.57
אלפא ?
-0.48%
סטיית תקן ?
4.16%

דמי ניהול

דמי ניהול מצבירה
0.61%
דמי ניהול מהפקדה
0.17%

היקף נכסים

סה"כ נכסים
8,774 מיליוני ש"ח
גיוס בחודש האחרון
-225 מיליוני ש"ח
שיעור נכסים נזילים
82.3%

חשיפות ההשקעה

28.63%חשיפה למניות
34.8%חשיפה לחו"ל
18.91%חשיפה למט"ח

מקור: נתוני רשות שוק ההון.

אסטרטגיית ההשקעה

אופי ההשקעה במסלול

אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה היא קופת גמל במודל השקעה תלוי גיל של אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ, המיועדת לחוסכים בני 60 ומעלה. המודל מבוסס על ההנחה שטווח החיסכון והיכולת לספוג תנודתיות משתנים עם הגיל, ולכן הקצאת הנכסים אמורה להתאים לשלב שבו נמצא החוסך. עם זאת, מדרגת הגיל אינה קובעת לבדה את רמת הסיכון.

מה משפיע על התנהגות המסלול?

יש לבחון את משקל המניות, האג״ח והנכסים בחו״ל בפועל, וכן את הזמן שנותר עד השימוש בכסף. נשמר רכיב מנייתי משמעותי לצד אג״ח ונכסים נוספים. הפיזור לחו״ל מפחית תלות בשוק המקומי, אך מוסיף סיכון שוק ומטבע. חשוב לבדוק גם כיצד ומתי מתבצע מעבר למדרגת הגיל הבאה.

בשלב זה לא מוצג באתר ברקי תיאור מפורט של אסטרטגיית ההשקעה במסלול זה. אין בכך כדי להעיד שהגוף המנהל לא פרסם תיאור כזה. לצורך התרשמות כללית מאופי המסלול, ניתן לבחון את נתוני התשואות, דמי הניהול, חשיפות ההשקעה, היקף הנכסים ורמת הסיכון המוצגים בעמוד.

חשוב לדעת: הנתונים בעמוד מבוססים על דיווחי הגופים המנהלים ומאגרי המידע הרלוונטיים לתקופת הדיווח האחרונה הזמינה. הרכב ההשקעות, שיעורי החשיפה, היעדים ונתוני המסלול עשויים להשתנות מעת לעת בהתאם למדיניות הגוף המנהל ולתנאי השוק. המידע מובא כהסבר כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ השקעות, שיווק השקעות, ייעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה לביצוע פעולה או תחליף להתאמה אישית. תשואות עבר אינן מבטיחות תשואות בעתיד.

השוואה בתוך העמוד

השוואת תשואות למסלולים דומים

בחרו עד שני מסלולים נוספים מאותה קבוצת השוואה וראו אותם לצד המסלול הנוכחי, בלי לעזוב את העמוד.

השוואה למסלול דומה
תצוגה
קופות גמל · 60 ומעלההמסלול הנוכחיאלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה
גרף השוואת תשואותגרף המציג את המסלול הנוכחי ומסלולים דומים שנבחרו להשוואה.

ההשוואה מבוססת על חודשים משותפים שבהם קיימים נתונים לכל המסלולים המוצגים. תשואות עבר אינן מעידות על תשואות עתידיות ואינן מהוות המלצה אישית.

תשואות חודשיות לאורך זמן

הנתונים מציגים את התשואה שהשיגה הקופה בכל חודש ומאפשרים לבחון תקופות של עליות, ירידות ורצף ביצועים לאורך זמן.

תקופת הנתונים: ספטמבר 2021 – אוגוסט 2026
60+חודשים זמינים
42חודשים חיוביים
18חודשים שליליים
0ללא שינוי

במבט מהיר: החודש בעל התשואה הגבוהה ביותר בתקופה המוצגת היה יולי 2022, עם תשואה של 2.91%. החודש בעל התשואה הנמוכה ביותר היה ספטמבר 2022, עם ירידה של 2.9%.

תשואות חודשיות — 2026
חודשתשואה חודשית
אוגוסט 2026+1.19%
יולי 2026-0.33%
יוני 2026+0.58%
מאי 2026+1.39%
אפריל 2026+2.06%
מרץ 2026-1.55%
פברואר 2026+0.22%
ינואר 2026+0.95%
תשואות חודשיות — 2025
חודשתשואה חודשית
דצמבר 2025-0.06%
נובמבר 2025+0.38%
אוקטובר 2025+1.06%
ספטמבר 2025+1.49%
אוגוסט 2025+0.94%
יולי 2025+0.41%
יוני 2025+2.09%
מאי 2025+0.91%
אפריל 2025+0.59%
מרץ 2025-0.15%
פברואר 2025+0.14%
ינואר 2025+0.67%
תשואות חודשיות — 2024
חודשתשואה חודשית
דצמבר 2024-0.14%
נובמבר 2024+1.22%
אוקטובר 2024+0.08%
ספטמבר 2024+1.31%
אוגוסט 2024+0.82%
יולי 2024+0.9%
יוני 2024+0.72%
מאי 2024+1.45%
אפריל 2024-0.48%
מרץ 2024+1.4%
פברואר 2024+0.62%
ינואר 2024+0.27%
תשואות חודשיות — 2023
חודשתשואה חודשית
דצמבר 2023+1.79%
נובמבר 2023+2.14%
אוקטובר 2023-1.22%
ספטמבר 2023-1.22%
אוגוסט 2023+0.11%
יולי 2023+1.37%
יוני 2023+1.03%
מאי 2023+0.52%
אפריל 2023+0.92%
מרץ 2023+0.54%
פברואר 2023-0.94%
ינואר 2023+1.73%
הצגת שנים קודמות
תשואות חודשיות — 2022
חודשתשואה חודשית
דצמבר 2022-1.35%
נובמבר 2022+1.13%
אוקטובר 2022+1.26%
ספטמבר 2022-2.9%
אוגוסט 2022-1.31%
יולי 2022+2.91%
יוני 2022-2.6%
מאי 2022-1.8%
אפריל 2022-1.24%
מרץ 2022+0.65%
פברואר 2022-1.05%
ינואר 2022-1.5%
תשואות חודשיות — 2021
חודשתשואה חודשית
דצמבר 2021+0.72%
נובמבר 2021+0.19%
אוקטובר 2021+1.52%
ספטמבר 2021-0.77%

הנתונים מבוססים על תשואות מדווחות לפי חודש הדיווח ואינם מעידים על תשואה עתידית.

אפיקי השקעה והרכב הנכסים

הטבלאות מציגות כיצד נכסי אלטשולר שחם גמל לבני 60 ומעלה מחולקים בין אפיקי השקעה, רמות נזילות ואזורים גאוגרפיים, בהתאם לדיווח האחרון הזמין.

נכון לאוגוסט 2026

הרכב הנכסים
אפיק השקעהשיעור מהנכסים
אג"ח ממשלתיות סחירות44.5%
מניות, אופציות ותעודות סל מנייתיות18.37%
נכסים אחרים12.36%
מזומנים ושווי מזומנים9.9%
הלוואות6.37%
אג"ח קונצרני סחיר ותעודות סל אג"חיות4.75%
קרנות נאמנות2.26%
אג"ח קונצרניות לא סחירות1.44%
פיקדונות0.05%
סחירות ונזילות
אפיק השקעהשיעור מהנכסים
נכסים סחירים ונזילים78.36%
נכסים לא סחירים21.64%
פיזור גאוגרפי
אפיק השקעהשיעור מהנכסים
נכסים בארץ69.57%
נכסים בחו"ל ובמט"ח30.43%

הנתונים מבוססים על דיווחי הגוף המנהל לרשות שוק ההון. ייתכנו פערים קלים בסכומים הכוללים עקב עיגול. ערכים שליליים עשויים להופיע בהתאם לאופן הדיווח ולפוזיציות נטו.

קופות גמל באותו מסלול השקעה

השוו בין קופות גמל במסלול 60 ומעלה לפי התשואה החודשית האחרונה, התשואה מתחילת השנה, תשואות ארוכות טווח ודמי ניהול מהצבירה.

בקבוצת ההשוואה נמצאו 11 קרנות פעילות. הקופה הנוכחית נמצאת במקום 2 לפי התשואה החודשית האחרונה.

השוואת קופות גמל במסלול 60 ומעלה
1מיטב גמל לבני 60 ומעלה1.23%5.24%31.52%35.02%0.56%מיטב גמל ופנסיה בע"מ
3אלפא מור קופת גמל לחיסכון, קופת גמל לתגמולים וקופת גמל אישית לפיצויים - לבני 60 ומעלה1.13%5.61%27.46%34.43%0.66%מור גמל ופנסיה בע"מ
4אינפיניטי גמל מסלול לבני 60 ומעלה1.07%7.02%38.03%40.71%0.58%אינפיניטי השתלמות, גמל ופנסיה בע"מ
5כלל תמר 60 ומעלה1.03%5.86%30.05%30.26%0.56%כלל פנסיה וגמל בע"מ
6מנורה מבטחים תגמולים ופיצויים מסלול לבני 60 ומעלה1.01%5.43%29.70%29.71%0.45%מנורה מבטחים פנסיה וגמל בע"מ
7מגדל לתגמולים ולפיצויים מסלול לבני 60 ומעלה0.98%5.24%29.75%30.04%0.49%מגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל בע"מ
8הפניקס גמל לבני 60 ומעלה0.80%4.74%30.88%32.42%0.6%הפניקס פנסיה וגמל בע"מ
9ילין לפידות קופת גמל מסלול לבני 60 ומעלה0.67%3.76%26.65%28.39%0.63%ילין לפידות ניהול קופות גמל בע"מ
10הראל גמל מסלול לגילאי 60 ומעלה0.59%4.96%25.57%26.55%0.56%הראל פנסיה וגמל בע"מ
11אנליסט מסלולית קופת גמל - מסלול לבני 60 ומעלה0.52%5.19%29.92%30.33%0.61%אנליסט קופות גמל בע"מ

מה כדאי לבדוק עכשיו?

מחשבון תשואה לתקופה

בחרו חודש התחלה וחודש סיום — התשואה המצטברת תתעדכן אוטומטית על בסיס התשואות החודשיות המדווחות.

התשואה המצטברת בתקופה—

החישוב כולל חודשים מלאים בטווח שנבחר, באמצעות צבירה חודשית. הוא אינו כולל דמי ניהול, הפקדות, משיכות או עלויות נוספות, ואינו מעיד על תשואה עתידית.

טווח הנתונים הזמין הוא 202109 עד 202608.

תנאי הלוואה כנגד קופת הגמל — אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ

לפי המידע הזמין, אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ מאפשר קבלת הלוואה כנגד כספים צבורים, בכפוף לסוג הכספים, למדיניות הגוף ולאישור פרטני. להלן התנאים הידועים לפי חלופות ההחזר הזמינות.

הלוואה כנגד כספים נזילים

בלון/ גרייס/ שפיצר בריבית פריים — 36 חודשים

שיעור מימון מרבי
78%
ריבית
ריבית פריים
תקופת ההלוואה
36 חודשים
סכום מינימלי
10,000 ₪
סכום מרבי
500,000 ₪

הערות: מיתרת מהכספים הנזילים. לא יותר ממיליון ש"ח במצטבר.

בדיקת זכאות ותנאים עדכניים באתר הגוף המנהלהקישור נפתח באתר חיצוני של הגוף המנהל

התנאים, הריביות והזכאות עשויים להשתנות. לפני קבלת החלטה יש לקבל הצעה רשמית ועדכנית ישירות מהגוף המנהל; המידע אינו הצעת אשראי.

שאלות נפוצות

תשובות לשאלות נפוצות על המסלול, הנתונים המוצגים והנקודות שכדאי להכיר לפני קבלת החלטה.

מה בולט בצבירה נטו של המסלול בחודש האחרון?

בחודש אוגוסט 2026 נרשמה צבירה נטו שלילית של 225 מיליון ₪. ביחס למסלולים הדומים זהו מקום 12 מתוך 12; הנתון עשוי להשתנות מחודש לחודש.

מדוע החשיפה לחו״ל והחשיפה למט״ח שונות?

במסלול מדווחת חשיפה לחו״ל של ‎‎34.80%‎‎ וחשיפה למט״ח של ‎‎18.91%‎‎. החשיפה לחו״ל מתייחסת להשקעות מחוץ לישראל, ואילו החשיפה למט״ח מתייחסת לרגישות למטבעות זרים. הנתונים לבדם אינם מאפשרים לקבוע מה חלקו של הגידור בפער.

האם דמי הניהול המוצגים הם דמי הניהול שאשלם?

הנתונים מציגים דמי ניהול ממוצעים מצבירה של ‎‎0.61%‎‎ ו־דמי ניהול ממוצעים מהפקדה של ‎‎0.17%‎‎, ואינם הצעת מחיר אישית. יש לבדוק את התנאים האישיים מול הגוף המנהל. כאשר קיימים שני רכיבים, אין לחבר את האחוזים: כל רכיב מחושב על בסיס כספי שונה.